Stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč, která je ražena v kvalitě standard, připomíná 100. výročí zahájení pravidelného vysílání Československého rozhlasu.
Pokusy s rozhlasovým vysíláním probíhaly na československém území už před první světovou válkou. První rozhlasový pořad, který se skládal ze slova a hudby, byl odvysílán 28. října 1919 z radiotelegrafní stanice na Petřínské rozhledně. O čtyři roky později, dne 18. května 1923, pak bylo ve Kbelích spuštěno pravidelné rozhlasové vysílání. Československo bylo po Velké Británii teprve druhou zemí v Evropě, kde se něco takového podařilo, ale hned první den byl pro naše průkopníky opravdovou zkouškou. Vysílat se mělo z budovy vysílače ve Kbelích, ale účinkující se tam nevešli, a tak byli vykázáni do zapůjčeného skautského stanu. Tráva byla přikryta kobercem, na kterém stálo skromné vybavení – klavír, dvě židle a mikrofon. K problémům s místem se přidalo špatné počasí – do stanu se opíral vítr a spustil se silný liják. Koberec nasákl vodou a umělci, kteří pro posluchače připravili hudební vystoupení, museli být připraveni držet konstrukci, aby neuletěla. Do stanu se navíc přišel schovat promoklý pes, který premiérový program obohatil štěkáním. Přes všechny obtíže začala nová éra – Čechoslováci už nemuseli čerpat informace jenom z novin. Každodenní vysílání se intenzivně rozvíjelo a Radiojournal přinášel například zpravodajství, předpovědi počasí či rozhlasové hry.
Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh Mgr. Marie Šeborové. Odborná komise ocenila zejména kompozici averzní strany, která se skládá z rozhlasového mikrofonu a vysílacích stožárů. Reverzní strana pak předkládá historický stan a logo Československého rozhlasu.
Všechny české mince – pamětní i oběžné – vznikají v České mincovně v Jablonci nad Nisou.
Kód | Kód: 3457 |
---|---|
Kategorie: | Mince |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.