Stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč, která se může pochlubit špičkovou kvalitou proof, vychází u příležitosti 100. výročí zahájení pravidelného vysílání Československého rozhlasu.
„Halo, haló. Zde radiostanice O. K. P. Kbely u Prahy, prozatímní vysílací stanice Radiojournalu, která vysílá na vlně 1025 metrů zprávy a program,“ pronesl do éteru technik Vlach, jehož křestní jméno dějiny zapomněly. Bylo 18. května 1923, 20 hodin a 15 minut, když se Československo stalo teprve druhou evropskou zemí po Velké Británii, kde bylo zahájeno pravidelné rozhlasové vysílání. Premiérový program trval zhruba hodinu a sestával z několika hudebních vystoupení. Jak moderátor nastínil, podmínky byly vskutku prozatímní – účinkující totiž vysílali ze skautského stanu, který byl vztyčen poblíž kbelského vysílače a kterým zmítala silná bouřka. Jejich posluchači měli o mnoho lepší podmínky. Shromáždili se okolo jediného přijímače, který byl umístěn v pražském kině Sanssouci. Protože pořízení rozhlasového přijímače bylo zpočátku velmi nákladné, lidé pokračovali v kolektivním poslechu i v následujících letech – scházeli se v rámci rodin, ale také na veřejnosti, například ve školách. Radiokomunikace se však rychle rozvíjela. Program Radiojournalu obohatily nejrůznější žánry – od sportovních reportáží přes naučné pořady po kabaret – a ve 30. letech vlastnil rozhlasový přijímač celý milion Čechoslováků. V rámci Evropy to byl unikátní počet…
Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh Mgr. Marie Šeborové. Odborná komise ocenila zejména kompozici averzní strany, která se skládá z rozhlasového mikrofonu a vysílacích stožárů. Reverzní strana pak předkládá historický stan a logo Československého rozhlasu.
Všechny české mince – pamětní i oběžné – razí Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.
Kód | Kód: 3456 |
---|---|
Kategorie: | Mince |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.