Další zlatá minimince České mincovny zasazená do repliky historické pohlednice se slovenským motivem připomíná Spišský hrad.
Území pod horským průsmykem Branisko, který je spojnicí slovenských regionů Spiše a Šariše, bylo osídleno již od mladšího paleolitu. Procházela tudy prastará obchodní cesta, kterou chránilo nejprve hradiště a později hrad. První hradní budovy vyrostly ve výšce 634 metrů nad mořem na přelomu 11. a 12. století a od té doby se komplex neustále rozšiřoval. Nakonec se s rozlohou 41 426 m² zařadil k největším v celé Evropě. Hradní život nebyl jednoduchý – přestože mocné hradby odrazily vpád Tatarů, obyvatele hradu trápil chlad i absence studny. Panství s postupem času přestalo vyhovovat nárokům zpohodlnělé šlechty, a tak bylo opuštěno. V roce 1780 hrad vyhořel a změnil se ve zříceninu. Navzdory četným přestavbám si zachoval jedinečné prvky románské a gotické architektury. I proto si vysloužil zápis na seznam Světového dědictví UNESCO a stal se námětem pohlednicové tvorby. „Ústředním motivem dvouobrázkové litografické pohlednice s maďarským textem z vídeňské dílny Karla Schwidernocha je obec Spišské Podhradie se Spišským hradem. Detail druhého snímku nabízí pohled na Spišskou Kapitulu, sídlo spišských biskupů, s katedrálou svatého Martina,“ vysvětluje znalec pohlednic Radoslav Chlapovič.
Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Kristýny Šánové, DiS., předkládá pohled na zříceninu od východu. Kompozici reverzu dotváří opis SPIŠSKÝ HRAD. Protože mince České mincovny vychází v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2023.
Kód | Kód: 3578 |
---|---|
Kategorie: | Zlaté mince svět |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.